Rectangle Eyeglasses 183650-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183650-c
Rectangle Eyeglasses 183650-c are high-quality and alluring rectangle frames with a classy half-rim design. These frames showcase stylish rectangle lenses in a sleek front design, paired with appealing temples on the sides that feature a lovely two-tone look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames ensure durability and comfort, while the spring hinges provide a pleasant and secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183650-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |