Rectangle Eyeglasses 183642-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183642-c
Rectangle Eyeglasses 183642-c are high-quality, alluring rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses beautifully complemented by an enticing front design and dainty temples on the sides. The appealing finishes add a refined touch of finesse to their retro allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also include spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183642-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |