Rectangle Eyeglasses 183543
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183543
Rectangle Eyeglasses 183543 are stylish and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim construction. These frames feature refined rectangle lenses in a sleek front design with enticing lens rims, seamlessly joined by dainty temples on the sides. The sophisticated black-red finish enhances their refined aesthetics, adding a touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183543 |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown-Red |