Rectangle Eyeglasses 183539-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183539-c
Rectangle Eyeglasses 183539-c are stylish and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature refined rectangle lenses in a sleek front design that has enticing lens rims, seamlessly joined by stylized temples on the sides. The classy finishes lend a subtle touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183539-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |