Rectangle Eyeglasses 183461-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183461-c
Rectangle Eyeglasses 183461-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim style. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design with enticing lens rims, paired with sleek temples on the sides. The appealing finishes lend a subtle touch of finesse to their sophisticated retro look. These frames are crafted from lightweight metal, ensuring durability and comfortable wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183461-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |