Rectangle Eyeglasses 183335-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183335-c
Rectangle Eyeglasses 183335-c are highly alluring and elegantly crafted rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the refined front design, paired with nicely carved temples on the sides featuring alluring etched details. These frames boast chic finishes that enhance their sophisticated appeal and add a touch of modern finesse. Designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal, they ensure durability and comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183335-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |