Rectangle Eyeglasses 183194
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183194
Rectangle Eyeglasses 183194 are stylishly designed, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the refined front design that showcases a lovely translucent allure and is joined by the sleek, slender temples on the sides. The captivating purple-gold finish adds a sophisticated touch of refinement to their retro-inspired look. These frames are crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring both durability and comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183194 |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Purple-Gold |