Rectangle Eyeglasses 183130
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183130
Rectangle Eyeglasses 183130 are highly alluring and elegantly designed rectangular frames featuring a classy full-rim construction. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by enticing stud rivets on the front, paired with dainty temples on the sides for a refined touch. The printed-red finish adds a graceful touch of finesse to this stunning look. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames ensure lasting comfort, while the keyhole nose bridge and spring hinges provide a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183130 |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Printed-Red |