Rectangle Eyeglasses 183123
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183123
Rectangle Eyeglasses 183123 are high-quality, alluring frames featuring a classy full-rim design. These frames showcase stylish rectangular lenses complemented by a refined front design and sleek, slender temples on the sides for a sophisticated touch. The captivating blue-grey finish blends beautifully with the retro-inspired aesthetics of this design. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, these frames offer both durability and modern comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183123 |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Gold |