Rectangle Eyeglasses 183111
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183111
Rectangle Eyeglasses 183111 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design along with the sleek slender temples on the sides. The captivating Blue-Grey finish of these frames lends a nice touch of finesse to their retro look. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal and feature a keyhole nose bridge to assure a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183111 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Grey |