Rectangle Eyeglasses 183045-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183045-c
Rectangle Eyeglasses 183045-c are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design that has a lovely two-tone translucent look, along with the dainty flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this gorgeous design. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure, and spring hinges are there for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183045-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 149 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |