Rectangle Eyeglasses 182945-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182945-c
Rectangle Eyeglasses 182945-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design that has a lovely translucent allure and is joined by the dainty temples on the sides. The classy finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sophisticated full-rim design. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182945-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |