Rectangle Eyeglasses 182840-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182840-c
Rectangle Eyeglasses 182840-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design that has enticing stud rivets embedded around the corners along with the dainty temples on the sides. The appealing finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182840-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |