Rectangle Eyeglasses 182781-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182781-c
Rectangle Eyeglasses 182781-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylish front design that has a lovely two-tone look and is joined by the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them even more eye-catching. The TR-90 structure of these frames, along with the spring hinges, makes them comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182781-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |