Rectangle Eyeglasses 182298-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182298-c
Rectangle Eyeglasses 182298-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice modest allure and is joined by the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material, which makes them comfortable for all-day wear, and spring hinges are there for a cozy fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182298-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |