Rectangle Eyeglasses 182183-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182183-c
Rectangle Eyeglasses 182183-c are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the appealing front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is joined by the dainty flat temples on the sides. These frames boast the chic finishes that lend a nice touch of finesse to this sophisticated look. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182183-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |