Rectangle Eyeglasses 182026-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182026-c
Rectangle Eyeglasses 182026-c are stylish and elegant-looking rectangle frames with a dainty-looking full-rim design. The appealing rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design along with the enticing temples on the sides. The chic finishes of these frames blend beautifully with their gorgeous aesthetics and make them look even more eye-catching. These frames are designed of TR-90 material and feature spring hinges and a keyhole nose bridge to assure a cozy snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182026-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |