Rectangle Eyeglasses 182008-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182008-c
Rectangle Eyeglasses 182008-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a dainty full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design and the appealing temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this gorgeous look and make them even more eye-catching. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure, and the keyhole nose bridge and spring hinges are there to assure a cozy snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182008-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |