Rectangle Eyeglasses 174836
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174836
Rectangle Eyeglasses 174836 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that is nicely accompanied by the dainty temples on the sides. The appealing black-blue finish of these frames makes them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material, which makes them comfortable for all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 174836 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 141mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Blue |