Rectangle Eyeglasses 174834
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174834
Rectangle Eyeglasses 174834 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a sleek full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that is nicely accompanied by the stylized temples on the sides. The classy black finish of these frames makes them look even more eye-catching. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 174834 |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |