Rectangle Eyeglasses 174659-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174659-c
Rectangle Eyeglasses 174659-c is a stylish TR-90 frame suitable for wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at best prices guaranteed & great customer experience.
More Information
| SKU | 174659-c |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |