Rectangle Eyeglasses 174399-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174399-c
Rectangle Eyeglasses 174399-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the modest-looking front design and the appealing temples on the sides that have a dainty two-tone look. The sophisticated finishes of these frames add a nice touch of finesse to this look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 174399-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |