Rectangle Eyeglasses 174380-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174380-c
Rectangle Eyeglasses 174380-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice, modest look and is joined by the appealing temples on the sides that have a nicely textured design. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sophisticated design. The lightweight TR-90 structure of these frames makes them comfortable for all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 174380-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |