Rectangle Eyeglasses 174350-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174350-c
Rectangle Eyeglasses 174350-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a sleek full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in an appealing front design that has a nice subtle allure along with the stylized flat temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames nicely emphasize the finesse of this design. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 174350-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |