Rectangle Eyeglasses 174194-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174194-c
Rectangle Eyeglasses 174188-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design along with the appealing temples on the sides that have an enticing translucent look. These frames come with the dainty finishes that blend beautifully with this chic look and make them look. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 174194-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |