Rectangle Eyeglasses 174177-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174177-c
Rectangle Eyeglasses 174177-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangular lenses in a subtle yet alluring-looking front design along with the stylized temples on the sides that have a nice textured design. These frames boast the chic finishes that lend a nice touch of finesse to this elegant look. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 174177-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 13 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |