Rectangle Eyeglasses 174171-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174171-c
Rectangle Eyeglasses 174171-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangular lenses in a classy front design that has a nice, modest look and is joined by the stylized temples on the sides that have an enticing two-tone look. These frames boast the dainty finishes that blend beautifully with this sophisticated look and make them even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 174171-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |