Rectangle Eyeglasses 174163-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174163-c
Rectangle Eyeglasses 174163-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the subtle yet alluring-looking front design along with the stylized temples on the sides. The dainty finishes of these frames blend beautifully with this look and make them look even more eye-catching. These frames are comfortable for all-day wear thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 174163-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |