Rectangle Eyeglasses 171761a
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171761a
Rectangle Eyeglasses 171761a are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangular lenses in a classy front design that has enticing lens rims and is joined by the stylized flat temples on the sides. The appealing brown-tortoise finish of these frames lends a nice touch of finesse to this sophisticated design. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material, and spring hinges are there to ensure a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 171761a |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 27 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown-Tortoise |