Rectangle Eyeglasses 171737a
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171737a
Rectangle Eyeglasses 171737a are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses on these frames are nicely allured by the modest-looking front design and the stylized slender temples on the sides. The captivating black-gold finish of these frames lends a nice touch of finesse to this chic design. These frames are designed with the combination of TR-90 material and lightweight metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 171737a |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black-Gold |