Rectangle Eyeglasses 171533a
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171533a
Rectangle Eyeglasses 171533a are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a dainty front design that has enticing lens rims and is nicely accompanied by the appealing flat temples on the sides. The captivating black finish of these frames blends beautifully with this retro design. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171533a |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black |