Rectangle Eyeglasses 171532a
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171532a
Rectangle Eyeglasses 171532a are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has enticing lens rims and is joined by the stylized flat temples on the sides. The elegant black-red finish of these frames adds a nice touch of finesse to this dainty design. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 171532a |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black-Red |