Rectangle Eyeglasses 171432a
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171432a
Rectangle Eyeglasses 171432a are high-quality elegant-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the appealing front design that has sleek lens rims and is joined by the stylized temples on the sides. The sophisticated silver-blue finish of these frames refines the allure of this design nicely. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 171432a |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Silver-Blue |