Rectangle Eyeglasses 171260
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 171260
Rectangle Eyeglasses 171260 are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 171260 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown-Gold |