Rectangle Eyeglasses 170364-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 170364-c
Rectangle Eyeglasses 170364-c are highly alluring and elegant looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the stylized front design and the sleek, slender temples on the sides that have a nice seamless look. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sleek look. These frames are designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 170364-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |