Rectangle Eyeglasses 170122-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 170122-c
Rectangle Eyeglasses 170122-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle allure to it and is joined by the seamless looking slender temples on the sides. The enticing finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this stunning look. These frames are designed from lightweight TR-90 material for comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 170122-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |