Rectangle Eyeglasses 163926-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163926-c
Rectangle Eyeglasses 163926-c are stylish and alluring looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a subtle yet alluring front design, along with dainty flat temples on the sides. The stunning finishes of these frames add a nice touch of finesse to this sophisticated look. These frames are made from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 163926-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |