Rectangle Eyeglasses 163783-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163783-c
Rectangle Eyeglasses 163783-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a lovely full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle allure and is joined by the stylized temples on the sides. The fascinating finishes of these frames allure this classy look nicely. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163783-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |