Rectangle Eyeglasses 163730-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163730-c
Rectangle Eyeglasses 163730-c are stylish and appealing rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle allure and is nicely accompanied by the stylized temples on the sides. The captivating finishes of these frames emphasize the finesse of this design nicely. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges to assure a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 163730-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |