Rectangle Eyeglasses 163611-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 163611-c
Rectangle Eyeglasses 163611-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a lovely full-rim design. These frames feature classy rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle allure and is nicely accompanied by the classy flat temples on the sides. The classy finishes of these frames refine this sophisticated look nicely. These frames are comfortable for all-day wear thanks to their TR-90 structure and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 163611-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |