Rectangle Eyeglasses 163601-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 163601-c
Rectangle Eyeglasses 163601-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely modest look and is nicely accompanied by the stylized temples on the sides that have a nice sporty look. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this design. These frames are designed from lightweight TR-100 material for comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163601-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |