Rectangle Eyeglasses 163588-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163588-c
Rectangle Eyeglasses 163588-c are stylishly designed, appealing looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in an appealing front design that has a lovely modest look and is joined by the stylized temples on the sides that have a nice sporty look. The classy finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this captivating look. The TR-90 structure of these frames assures comfortable all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 163588-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |