Rectangle Eyeglasses 163381-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163381-c
Rectangle Eyeglasses 163381-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has appealing lens rims and is joined by stylized temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of allure and elegance to this look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 163381-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |