Rectangle Eyeglasses 163190-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163190-c
Rectangle Eyeglasses 163190-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has alluring lens rims and is accompanied by the appealing two tone temples on the sides. The enticing finishes of these frames make them look even more elegant. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 163190-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |