Rectangle Eyeglasses 163170-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163170-c
Rectangle Eyeglasses 163170-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has enticing lens rims and is joined by the stylized temples on the sides. The classy finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sophisticated look. These frames are designed with a combination of high-quality materials and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 163170-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |