Rectangle Eyeglasses 163094-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163094-c
Rectangle Eyeglasses 163094-c are stylishly designed, appealing looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design with stylized slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this look. The TR-100 structure of these frames, along with the spring hinges, assures that these frames are comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 163094-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |