Rectangle Eyeglasses 162913-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 162913-c
Rectangle Eyeglasses 162913-c are highly alluring, beautiful looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has an appealing two tone look and is joined by the stylized temples on the sides. The gorgeous finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this alluring look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 162913-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |