Rectangle Eyeglasses 162901-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 162901-c
Rectangle Eyeglasses 162901-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a captivating full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the classy front design, which has a lovely, modest look and is joined by the stylized temples on the sides. The appealing finishes of these frames add a nice touch of finesse to this look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 162901-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |