Rectangle Eyeglasses 162807-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 162807-c
Rectangle Eyeglasses 162807-c are stylishly designed, appealing looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a dainty front design that has a lovely translucent allure and is joined by chic, slender temples on the sides. The appealing finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 162807-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |