Rectangle Eyeglasses 161462-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 161462-c
Rectangle Eyeglasses 161462-c are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 161462-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 137 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |